pátek 14. prosince 2012

R. I. P. Amanda Todd - poselství jejího příběhu...

Jako spostu lidí i mě zasáhl osud Amandy Todd... Byla ve všech ohledech krásná... A přesto se jí stalo něco, co by nikdo snad ani nikomu nepřál... Její lehkovážnost v sedmé třídě se jí stala osudnou. V tomhle věku pořádně spousta z nás nemřemýšlí a v pozdějším věku se nám to může krutě vrátit. Znáš příběh Amandy?

Amanda byla obyčejná holka z Kanady. Měla nádherný hlas. Jako polovina naší zeměkoule si založila účet na youtube, aby se svěřila světu se svým příběhem. V sedmé třídě se bavila s přáteli přes webkameru, když v tom jí někdo navrhl aby se svlékla. po nějaké době ji začal kdosi (pro mě někdo úplně nepochopitelný) vydírat. Dokonce založil stránku na FB s její nahou fotkou. Svým hnusným vlivem zmanipuloval ostatní k tomu, aby Amandu psychicky deptaly psaním hnusných věcí, atd. I když změnila školu, šikana se opakovala. Amanda nevěděla jak dál a jako jediné východisko viděla sebevraždu.
(podrobný příběh Amandy přímo od ní zde: http://www.youtube.com/watch?v=vOHXGNx-E7E&feature=channel&list=UL)

Příběh Amandy je ukázkový, kam až může zajít psychický teror. Z části vím, co musela prožívat. Vím, jaké to je projít si šikanou. Proto s ní tolik lidí soucítí, protože se s ní alespoň trochu ztotožní, i když teď už mezi námi není. Je hrozné uvědomit si, že potřebovala pomoc a NIKDO ji nevyslyšel, i když udělala tak srdcervoucí video s celým svým "nekonečným" příběhem.

Každý kdo se někdy někomu vysmíval nebo někomu dokonce ubližoval fizicky a nebo jakoliv jinak, by si měl sáhnout do svého svědomí a říct si, proč to vlastně dělám? Chci si tím něco dokázat? Můžu žít se svědomím, že někdo kvůli mě trpěl?

A všem, kteří si prošli podobným peklem jako Amanda, já nebo tisíce možná miliony lidí po celém světě chci vzkázat, aby nezapoměli, že co nás nezabije, to nás posílí. Ten boj nad šikanou vyhrajeme. Zkuste zastavit ta muka. Svěřte se. Komukoli. Třeba i mě. Rozhodla jsem se využívat FB, abych se mohla spojit s někým, kdo by se cítil tak moc sám a nebo by si chtěl jenom tak pokecat :): https://www.facebook.com/eva.dubova.71

R. I. P. Amanda Todd

prostě jsem musela šířit dál poselství, které nám příběh Amandy dává...

18 komentářů:

 1. Víš... já taky byla šikanovaná. Na základce. Vlastně ani nevím proč. Nějak jsem se znelíbila oblíbené partě holek v naší třídě. Byli to takové ty, co v jídelně sedávali na nejlepších místech, měli nejlepší oblečení a všechny holky se jim chtěli podobat. Bylo pro ně snadné, získat si ostatní na svou stranu, protože já byla taková ta šprtka, uzavřená ve svém vlastním světě. Za pár dní se se mnou na základce nikdo nebavil. Byla jsem vzduch. A když bavil, tak to hezké věci nebyli. Začala jsem simulovat, abych nemusela do školy.. Měla jsem z nich takový strach.. Po čase stačilo pár zlých pohledů a polohlasně utrousené poznámky na mou adresu a hnali se mi slzy do očí. Pak už jsem nebyla jen šprtka, ale i ubulená nána. Asi po půl roce... nějak to vyznělo do ztracena. Dokonce se mnou občas někdo promluvil. Z páté třídy jsem odešla na gympl a tam už jsem se nehodlala nechat ponižovat. Teď jsem to já, kdo v naší třídě hraje prim. Já sedím na nejlepších místech v jídelně, vždycky mám dvojici na tělocvik (je nás na licho) a můžu si vybírat, s kým si sednu na půlené hodiny. Přesto si pořád opakuju, jak to bylo na základce, abych se já nestala tím, kdo bude ostatní šikanovat.
  Ale taky nejsem svatá. Pomlouvám, jsem jízlivá a občas lidem ubližuju. Ale pořád, pořád se snažím, aby to bylo tak nějak... v hranicích. Jen.. někdy si říkám, jestli snaha stačí.
  Teď už víš, proč se jmenuju Zlá holka.. :-/ ..

  OdpovědětVymazat
 2. včera mi tohle kámoška poslala, ať se podívám. nemohla jsem uvěřit svým očím. bylo mi z toho tak příšerně. 15ti letá holka, celý život před sebou. a byla dohnána k tak zoufalému činu. pořád tak přemýšlím, jak hrozně se ten člověk musí cítit, jak sám je, že je jeho posledním východiskem sebevražda. kdy sem ale nemohla věřit svým očím ještě víc bylo, že tam stále někdo psal že si to zasloužila a podobné. pořád to ti lidi píšou. jak můžou? vždyť jí bylo 15, ukončila svůj život. jak kdyby ji aspoň nemohli nechat odpočívat v pokoji alespoň když to mělo všechno tak smutný spád. je mi jí vážně líto, tak doufám že alespoň teď dojde pokoje.

  OdpovědětVymazat
 3. Bohužel, stává se, nebyla první, hodně lidí ale i dětí bylo šikanou nebo kyberšikanou donáno k sebevraždě, protože o svých problémech nemluvili,ale chápu je. Mě si na základce taky dost podali, nepomohlo nic, ani to " prásknout" učitele, ta udělala s třídním idiotem kulový a já měla dál peklo... ale pomohlo mi to být potom silnější, dnes si nenechám líbit vůbec nic a lépe se oháním... Tady je problém už na začátku, už jen to nechat se zvyklat někým na netu, aby se svlékla..... jen blb to udělá, protože se to dá víc než dobře zneužít a uvažující člověk tohle dobře ví....je jí škoda, byla mladá, hezká, ale jako mnoho jiných, naletěla blbcům na netu, za což si z části mohla sama.....

  OdpovědětVymazat
 4. Zlá holka : ano take tohle znám zažívala sem to skoro celý svůj život až na střední se to zmenilo dokonce sem se i z jednou holkou mlatila sem ráda že sem odešla už ze zakladky každý den byl jedna velká noční můra a nejhorší je že mě pak začala šikanovat celá třída a půlka druhé třídy když mohli tak si rejpli třeba mi i podkopávali nohy říkali mi anorektičko a to jen protože všechny holky z te třidy byli tlusté a zaviděli ja nejsem anorektička ano sem trochu hubenější ale podle doktorky nejsem začala sem nenavidět svoji postavu i když blízci mi řikali že mám skvělou postavu a že mi ji zavidí ale ja jim nevěřila chtěla sme připrat a nešlo to v tuhle dobu sem už spokojená a vyrovnaná a sem pyšná na to jak vypadám šikana muže člověka velmi psychicky zničit pak se už jen každý den modlí at se další den ve škole nic hrozného nestane

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj to je pro Aduš, Vím přesně co myslíš tím že ti říkali že si anorektička a přitom to nebyla pravda. Mě to taky lidi říkají i když to podle doktorky a mojí rodiny není vůbec pravda. Dokonce i moji OPRAVDOVÍ přátele to říkali ale oni už toho nechali když sem řekla že mi to vadí. Tlustý holce nikdo jen tak na potkání neřekne "Jéžíš ty ale tlustá!", tak proč mě lidi sekterýma se třeba tenrve seznámím řeknou"Jéžiš ty si tak hubená nejsi anorektička?" Přitom já jím šíleně moc jen mám asi po mamce štítnou žlázu ale né tu po která se přibírá ale tu po které se hubne můžu sežrat co chci a kolikrát chci ale nepřiberu ani kilo, a ostatní to prostě nechápou.. Přece ŘÍCT NĚKOMU ŽE JE PŘÍLIŠ HUBENÝ JE STEJNÉ JAKO ŘÍCT NĚKOMU ŽE JE TLUSTÝ JAK PRASE. Tedy aspoň mě to tak příjde.

   Vymazat
 5. Šikanovaných jedinců, je bohužel čím dál tím více. Je mi to líto a jsem ráda, že u nás na škole nikdo takový nebyl a ani teď na střední naštěstí nikdo takový není. Nejhorší je, když to zajde až takhle daleko.. jinak článek je moc hezký.. :)

  OdpovědětVymazat
 6. slyšela jsem to a dost mě to dostalo...no jo 21.století...lidé jsou svině...ta dívka měla teprve život před sebou..R.I.P Amando!

  OdpovědětVymazat
 7. Lidé potřebují hrozně něčím nakopnout, aby si uvědomili, co se děje.
  Amanda byla právě ta BOMBA, která by lidem měla ukázat, že by se mělo bojovat proti šikaně.
  Ale to je v tomhle sobeckém a povrchním světě těžké... Ale proč nebýt kamínkem v lavině?

  OdpovědětVymazat
 8. Budiž je jí země lehká, to jo, ale to jí stáli ti její kamarádi tolik za prd, aby jí to nebyli schopni odpustit, když to byl očividně fake profil? A proč ty nahý fotky vůbec posílala?

  OdpovědětVymazat
 9. Ahoj...ráda bych nahlas řekla,že jsem BYLA šikanovaná,ale pro mě to peklo ještě neskončilo.
  Všichni koho zná a co se vydávají za moje ,,KAMARÁDY'' a ,,RODINU'' mi neustále ubližují.Možná ne fyzicky,ale i psychika dokáže udělat svoje.Jsem pod palbou neustálých urážek a věcí,které by rodina a přátelé neměli nikdy vyslovit.Jednoduše nesnáší to kdo jsem,moje názory,jak se chovám,oblékám...prostě NIC a to bolí.ANI NEVÍŠ JAK MOC OBDIVUJU TY LIDI,KTEŘÍ SE S TÍM DOKÁZALI POPRAT A VYHRÁT...ALE MOŽNÁ ZROVNA JÁ NEPATŘÍM K TĚM KDO BY SI ZASLOUŽILI VOLNOST,ALE PŘÍBĚH AMANDY MĚ DOST ZASÁHL...A JSEM TAKY RÁDA,ŽE SE ALESPOŇ NĚKDO SNAŽÍ NĚCO ZMĚNIT....já už jsem na věky NEVIDITELNÁ....:'(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj NEVIDITELNÁ, poslyš sice nevím jaké to je být tak šikanován ale umím si to představit protože já sem neskutečně moc citlivá na slova které bolí. Asi bych nepřežila být doopravdy hodně šikanovaná, ale i tak pochopitelně mě lidi pomlouvají a třeba si i dělají srandu, nejspíš proto že mám takovou povahu že říkám co si myslím a když je mi nějaká kráva fakt nesympatická a pořád se vytahuje tak mě to prostě občas vyklouzne a řeknu co si myslím, proto asi mám u nás ve třídě lidi kteří dělají jak je to v pohodě a přitom mě pomlouvají že sem moc drzá a tak... No jen sem ti chtěla říct že si to docela umím představit a chci ti říct že to bude určitě v pohodě ;) protože není možné aby někdo byl celý život neštastný věř mi dřív nebo pozdějc se to zlepší, jen neztrácej víru jako Amanda a spousta dalších lidí kteří to nevydrželi a nevěřili v lepší zítřek. A to platí pro všechny, mám vás ráda a nebojte všechno se jednoho krásného dne zlepší :) :*

   Vymazat
  2. Pro Nelly .. já chci věřit v lepší dny,snažím se o to,ale někdy to prostě nejde.Snad jednou poznám někoho .. kamaráda/kamarádku co mě bude brát takovou jaká jsem .. to asi ukáže až čas - děkuju za povzbudivá slova ;) :)))

   Vymazat
 10. Ahoj tenhle příběh mě zasáhnul!!! Nechápu kamarády proč jí nepomohli. To nebyly opravdoví kamarádi. Kdyby se to stalo mě doufám že by mě pomohli. Já bych jí moc ráda pomohla.. Teď všichni dělaj že jí nemohli pomoct..!! Mě takhle vždycky venku šikanovali . Já šla s 2 kamarádkama ven po škole než vyzvednu bráchu. Přišli ostatní začali do mě strkat Byla zima sníh stáli jsme u kopce a oni mě s něho pořád shazovali. A kamarádky jen stáli a koukali. Pak po mě plivali. Já pak utekla se slzama v očích. Pak si ze mě dělali srandu. Po čase se to uklidnilo. Pak stou holkou co to vedl sem se chvíli bavila. Pořád jsme se ale my 3 s ní hádali. Uráželi a pomlouvali. Pak odešla a je klid. Jsem už ta oblíbená. Jo pomlouván někdy ale snažím se to nělat stejně jako oni mě. Asi stejně jako ty zlá holka.

  OdpovědětVymazat
 11. prvně sem si myslela že to nemůže být pravda, ale pak sem zjistila že vážně to pravda je.... je to hrozný :'((

  OdpovědětVymazat
 12. Hrozně mě tenhle příběh zasáhl, je mi z toho smutno.

  OdpovědětVymazat
 13. to je hrozné nemám k tomu slov :(
  takový lidi, kteří ubližují jiným bych nejradši odstřelila někam na mars :(

  OdpovědětVymazat
 14. no tak tento príbeh počujem prvýkrát je to naozaj neskutočné čo sú ľudia schopný urobiť...je mi to naozaj ľúto

  OdpovědětVymazat
 15. Amanda...velmi smutný příběh

  OdpovědětVymazat