středa 29. června 2016

Ne, raději knihu

Kdo by nechtěl napsat knihu.
Dostat takovou příležitost, člověk nemůže váhat, vždycky je, co říci... teda... ne, každý může říci, že má, co říci, ale i tak by knížku určitě napsat chtěl. Je zajímavé, jak se "nám tady rozmohlo takové slovíčko", lépe slovní spojení - píši knížku. Hlavně mezi boomem blogerů a vlogerů je to doslova mor. Jako ano, něčím zaujali, jsou každý vyjímeční tím "svým", ale... opravdu je ta kniha něčím tak moc super, jak se prezentuje? Ne, koupí si ji ti, co toho člověka mají rádi a ta kniha se jim zkreslené líbí, protože ji prostě napsal "on". Co je nějaká ta hodnota sdělení, umění slovních obratů, interpunkce, spisovné výrazy (ano, myslím si, že i kdyby to měl vydat kdokoli, musí to být spisovné, ne nějak radikálně, ale proboha, je to kniha, kterou se prezentuji),... 
Přijde mi, že ne každý by měl knihu vydávat, ale co si budeme povídat, jde o to mít "svou" knihu a z ní "své" peníze. Jak se dostat k novým esům v literatuře, opravdu něco lidem předat, na to se tady moc nehraje, no. Ale abych nebyla jen skeptická, někteří prostě psát umí a jejich počin je nová epizoda psaní, překrásná příležitost se ukázat i v jiném světle, než jen virtuálním nebo do šuplíčku psaném. Bohužel, pátrala bych rozhodně více po takových esech, co by si svou knihu opravdu zasloužili.


Vaše kritiku-plivající blogerka

2 komentáře:

 1. Ale já opravdu píšu knihu. :D
  Avšak máš pravdu, ne každý by měl psát. Některým by se psaní mělo striktně zakázat, protože z toho bolí oči a duše trpí. :D

  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj Evčo,

  chtěla bych ti jen říct pár myšlenek, který si:
  a) vezmeš k srdci
  b) smažeš

  Napsat knihu, to není o žádný "příležitosti" a jestli ano, tak jen o té příležitosti, kterou si sama vytvoříš. Je to o tom, že se rozhodneš a prostě si jí napíšeš. Protože můžeš. Protože proč ne? Klidně i s chybama - ty se vyladí časem :) ale je hodně důležitý vycházet s věcma na povrch a nebát se reakcí ostatních.

  Co se blogerů a vlogerů týče, i když už moc nesouhlasím s tímhle byznysem a z reklamního světa jsem dobrovolně zmizela, pořád jsou to lidé, kteří MAJÍ nějakou zkušenost. A tu mohou předat lidem. Pak už je otázka, jak moc je to za účelem zisku, ale věř mi, že ti lidé mají z knihy hodně malé procento, pokud jí vydávají pod nějakým nakladatelstvím. No... a když se rozhodneš vydat knihu vlastním nákladem, třeba jako já, tak si vyděláš sice o něco víc, ale na uživení to fakt není. A všechny ty peníze vkládáš do dalších výtisků a do spousty věcí, která s tím souvisí. Plus propagaci a marketing si děláš sama, a to jen pocitově, nikoliv profesionálně.

  To jen abys měla i úhel pohledu od člověka, který si to zkusil na vlastní kůži. Není to taková sranda a sláva, jak to možná vypadá. Je to kus práce a ladění za pochodu :)

  Měj se moc hezky a pokračuj v tom, co tě baví.

  M.

  OdpovědětVymazat